Jiří Procházka - Když jsem začal cvičit, tak se mi každý smál, že to snad nemyslím vážně.

Jiří Procházka je český kulturista, fitness model a osobní kouč, který skvěle reprezentuje českou vlajku také v zahraničí, kde získal hned několik úspěchů a ocenění.
Jiří nám nyní prozradí, proč se vlastně stal tak úspěšným, co všechno se mu doposud podařilo dokázat a jak překonal překážky,které ho na jeho cestě doprovázely.
Sepsali jsme spolu 15 otázek a odpovědí, které vám přiblíží celou cestu jednoho obyčejného klučiny, který se jednoho dne rozhodl, že chce od života víc!

1) Řekni nám o sobě nějaké základní informace.

Ahoj,

jmenuji se Jiří Procházka. Narodil jsem se před 25 lety v Bruntále, ale momentálně žiji s přítelkyní v Prostějově. Zde také pracuji jako Osobní trenér a Výživový poradce. Věnuji se kulturistice a občas fitness modelingu.

2) Proč a kdy jsi začal cvičit?

Začal jsem cvičit cca před 8 lety. No a jak jinak bylo to kvůli holce 😀

3) Jak na tvé cvičení v začátcích reagovalo okolí a rodina? Ovlivňovali tě nějak svými názory?

Od malička jsem vyrůstal pouze s mamkou, protože otec o mě nikdy neměl zájem. Ta mě od malička vedla ke sportu obecně. Za to jsem moc vděčný. Mamka mě vždy a ve všem podporovala. Ovšem když jsem začínal cvičit, tak jsem byl velmi hubený kluk. Takový ten „šamponek“ co je věčně v koupelně a geluje si vlasy. Když jsem začal cvičit, tak se mi každý smál, že to snad nemyslím vážně. Každý se mi smál a vysmíval se „haha Procházka začal cvičit“. Ale já na to nebral ohled. Bylo mi to jedno. Protože jsem vždy věřil v sebe. A co jsem si totiž vždy umanul, tak jsem dřív nebo později dokázal. A ti lidé co se mi smáli, tak si teď za mnou chodí pro rady 🙂

Co se týká podpory ze strany učitelů ve škole, tak skrz mou vytrvalost a odhodlanost jsem mohl cvičit ve školní posilovně a dokonce mi ji můj učitel z tělocviku s panem školníkem otvírali jako jedinému i o víkendech a udělali mi u posilovny i vlastní skřínku 🙂 to pro mě byla obrovská pomoc, protože jsem ušetřil za vstupné v posilovně. A v tomhle sportu je každá koruna dobrá.

„Každý by chtěl skvělou postavu. Mít „respekt“ ostatních, být obdivován nebo jen být spokojený a líbit se sám sobě nebo své polovičce. Ale málo kdo je pro to schopný něco udělat..“

4) Jak moc se ti změnil život od doby, kdy jsi byl normální 60kg klučina do doby, kde jsi dnes?

To, že jsem začal cvičit neslo to, že jsem absolutně přestal pít alkohol a kouřit cigarety a to znamenalo, že jsem i přestal chodit na diskotéky a žít ten noční život co dřív. A postupně jsem začal ztrácet přátele až mi zůstala jen hrstka. Ale z druhé stránky, alespoň teď vím, kdo byl opravdový přítel a kdo ne. 🙂
Díky kulturistice jsem se naučil disciplíny, vážit si víc lidí, věcí i jídla. Naučil jsem se vařit a hlavně jsem se osamostatnil. A dokázal si určit životní priority a cíle ve svém životě. Což nebylo celý život znát jen párty, alkohol apd., ale v životě něco dokázat a zanechat po sobě(na čem samozřejmě pracuji stále)

5) Byly chvíle, kdy sis říkal, že se na to vykašleš? (Pokud ano, co tě přinutilo pokračovat?)

Samozřejmě byly takové chvíle. Mám takové stavy hlavně v dietě před závody, která je dost „drsná“. Člověk je stále vyčerpaný a takřka se nenají. Ale vždy jsem si řekl, že jsem dost daleko na to, abych to vzdal a že každým dnem, co překonám jsem blíže k tomu, čeho chci dosáhnout. Navíc koníček se stal i mou prací, takže skončit by ani tak nešlo. Navíc to miluju a je to součást mého života.

6) Jsou chvíle, kdy se ti nechce trénovat? (Pokud ano, jak a kde hledáš motivaci?)

Jak jsem psal, tak hlavně, když jsem v dietě, protože je člověk neustále unavený. Ale motivaci beru hlavně sám ze sebe, protože když se podívám jak jsem vypadal předtím a jak vypadám teď, tak to je pro mě sakra motivace, co jsem dokázal a vím, že to jde posouvat ještě dále. A to je právě ten hnací motor. To sebezlepšování.

7) Co všechno jsi musel obětovat pro to, kým dnes jsi?

No jak jsem psal, tak jsem musel obětovat mnoho přátel, protože jsem neměl čas s nimi trávit každý víkend na zábavách či hospodách. Musel jsem se takřka oddat tomuhle sportu, takže když jsem měl nebo i teď mám přítelkyni, nemohu si chodit věčně do restaurací na pizzu, burgery apd. V tomhle je to docela „vězení“..

„Nikdy jsem od života nechtěl ani víc ani míň.. Pouze víc než… Věřím, že jsem se nenarodil k tomu, abych celý život dřel někde ve fabrice. Věřím, že jsem se narodil k tomu něco ve svém životě dokázat. “

„Udělej ze svého života SEN a ze snu REALITU“

9) Jaký je tvůj největší sen v životě?

Určitě rodina. Vlastní dům nebo byt(to už se mi mimochodem podařilo s mou přítelkyní), zdravé děti, kterým budu moct dát všechno, co já mít nemohl. A rád bych si vzal svou přítelkyni, se kterou jsem se zasnoubil. Prostě jak říkám, tak můj největší sen je rodina, šťastná rodina.

8) Jaký je tvůj největší sen v kulturistice?

Chtěl bych dokázat něco co Arnold Schwarzenegger a to, aby když se řekne moje jméno si každý představil tenhle sport. Prostě se zapsat do historie, aby se na mě nezapomnělo, až umřu. Ale konkrétně se chci stát profesionálem. Tohle mi minulý rok uteklo o jedno pouhé místo na soutěži v Miami, kde jsem byl druhý.
Tento rok věřím, že se to podaří. Už jsem začal přípravu na letošní soutěže, kde se budu snažit získat Profesionální titul na dvou soutěžích v Anglii a možná opět na soutěži v USA.

10) Kolik času týdně věnuješ kulturistice?

Tak kulturistika je sport 24 hodin denně a to 7 dní v týdnu. V posilovně sice jste jen 2h, ale potom to je disciplína po celý den. Musíte jíst na gram přesně, nesmíte jíst sladkosti apd. Nemůžete chodit na zábavy apd. Né nadarmo se říká, že kulturistika je nejnáročnější a nejtěžší sport na světě. Takže jak říkám, sportu jsem oddaný 24 hodin denně.

11) Čeho všeho se ti podařilo dosáhnout za tu dobu, co děláš kulturistiku?

Řekl bych, že zatím toho moc není, ale pár úspěchů jsem zaznamenal.

V roce 2014 jsem se jako Český reprezentant zúčastnil soutěže Arnolda Schwarzeneggera v Americkém Columbusu ve státě Ohio. Soutěž se jmenovala Arnold Classic a zde jsem dopadl na 7. místě z cca 50 soupeřů z celého světa. A mimo to stál jsem cca 1m od samotného Arnieho.
To stejné jsem absolvoval i v roce 2015.

V roce 2015 jsem se stal Mistrem České Republiky v kulturistice a také jsem byl zvolený jako 3. nejlepším fitness modelem světa a to podle serveru Fitness Models Comps.

V roce 2016 jsem se stal Vícemistrem Mezinárodního Mistrovství NABBA Superior14 v kulturistice. A také jsem se stal Vícemistrem již zmíněné soutěže v Miami v kategorii Muscle Model, a tak se také stal nejlepším Čechem v historii této federace i kategorie 🙂

Dále jsem za svou kariéru měl možnost fotit s nejlepšími fotografy světa z oblasti fitness a to Ulrich Oehmen, Luis Rafael, Allan Spiers atd..

A mezi mé další úspěchy patří i to, že moje fotky jsou k vidění po celém světě na ruzných časopisech, produktech, reklamách nebo dokonce i na autobusech 🙂

12) Jaká je podle tebe nejdůležitější vlastnost, kterou musí člověk mít, pokud chce v životě dosáhnout svého cíle a proč si myslíš, že je tak důležitá?

No ono je důležité to mít hlavně urovnané v hlavě, protože naše mysl je všechno a jen ta nás ovlivňuje. A pokud si neurovnáme v hlavě priority a co chceme, tak nikdy ničeho nedosáhneme. Člověk musí opravdu chtít, toužit a být odhodlaný dojít ke svému cíli, protože když to nedokáže, tak nikdy nebyl úplně odhodlaný a asi opravdu moc nechtěl a netoužil svého cíle dosáhnout. A hlavně nejdůležitější je vůle vytrvat a nikam nespěchat, protože úspěch je běh na dlouhou trať, není to sprint, jak si většina lidí myslí, ale je to maraton, prostě běh na dlouhou trať.

13) Máš nějakou předtréninkovou rutinu, která tě „nakopne“ k výkonům, které potřebuješ? (Muzika, videa..)

Samozřejmě hudba  ta nakopne vždy(poslechnu si vše co se mi líbí a od toho mám svůj playlist v telefonu, ovšem nemusím moc metal a uplně ty uřvané pisničky :D) a co se týče videa, tak obdivuju a rád si pustím Fitnesáka Jaco de Bruyn. On je pro mě taková motivace a to nejen kvůli postavě ale i celkově díky charakteru a jakým je člověkem 🙂

„..mě osobně vyhovuje cvičit sám. Nasadím sluchátka a makám.“

14) Co bys doporučil člověku, který chce začít s kulturistikou a vypadat například jako ty?

Pokud nikdy nebyl v posilovně, tak určitě ať si zaplatí trenéra a poradce pro výživu. Určitě tím neprohloupí. Mně osobně v začátku nikdo nepomohl a musel jsem si vše vyčíst a otestovat na sobě sám.. Takže doporučuji.. určitě číst a vzdělávat se, protože v tomhle sportu se neustále učíte a stále jsou nové a nové metody, výzkumy apd.. i já se stále učím 🙂

15)Na kterých sociálních sítích tě čtenáři můžou najít?


Na facebooku
www.facebook.com/JiriProchazkaFanClub

Na Instagramu@samppv

Youtube1Keanu6

O autorovi

Jsem zakladatelem projektu Nezlomý, který má odrážet mou osobnost a předávat zkušenosti, které jsem doposud nasbíral. Začal jsem s pouhou myšlenkou pomáhat lidem aby se nemuseli potýkat se situacemi, se kterými jsem se často potýkal já sám a s tímto poselstvím pokračuju dále. Jinak jsem úplně normální člověk, který se rád baví, sportuje, vzdělává a neustále se snaží udělat svůj život štastnější a hodnotnější. Pokud se o mě chceš dozvědět více mrkni na stránku „O projektu“ 😉