Každý z nás musí denně řešit různé situace, jejichž průběh si neustále přemítáme  hlavě spolu s ostatními myšlenkami. Těmto situacím říkáme starosti/obavy. Máme starost, jestli přijdeme včas do školy/práce, pokud jsme zaspali, jestli stihneme všechny povinnosti, které máme dělat, jestli dostaneme v práci volno, když potřebujeme, jestli nedostaneme padáka, jestli…

Máme prostě obavy z mnoha věcí a tím si plníme hlavu mnoha zbytečnými věcmi, které můžeme zcela vypustit a ulevit si.

Chci se s vámi podělit o pár typů, které dodnes používám, a které mi pomáhají lépe se soustředit a méně se zabývat zbytečnostmi.

young businessman has an idea

Typ 1) – Věci, které nejdou řešit hned, nejsou podstatné, neřešte je!

Představte si, že máte jít do práce a z ničeho nic se vám vypne sám od sebe PC, kde jste měli rozdělanou práci a vy už nemáte čas na zjišťování příčiny, protože odvoz do práce vám jede za pár minut, což akorát stíháte. Tak a teď jste v práci a pořád musíte myslet na  to „Proč se vypnul a jestli se vám práce uložila a nebudete ji muset dělat znovu, jestli budete muset koupit úplně nový, pokud nepůjde, kolik bude stát, co musíte vyzkoušet aby jste zjistili jestli jde atd. →STOP. Proč na to myslíte teď, když budete ještě dlouhou  dobu v práci? Proč si plníte hlavu zbytečnostmi, které nejdou hned vyřešit? Jen z toho budete mít špatnou náladu a nebudete se moci soustředit na práci. Přemýšlejte nad těmito věcmi raději až cestou z práce, protože dříve je stejně nevyřešíte.

Tohle je jen jeden příklad zbytečných myšlenek, které můžeme mít během dne, ve skutečnosti jich ale můžeme mít daleko více. A co si myslíte, že s vámi tyhle myšlenky udělají? Jaká bude vaše nálada? Víte, kolik budete mít v hlavě zbytečností, které se nedají hned nijak vyřešit, ale zkazí vám celý den?

Nemyslete na to, nenechte své ustarané myšlenky přicházet do vaší mysli, když nejsou zapotřebí, buďte trpělivý a budete daleko klidnější, protože budete vědět, že správný čas na řešení vašeho problému stejně přijde.

Typ 2 – Nemyslete na věci, které se nedají změnit!

Představte si, že jste dostali z důležité zkoušky ve škole „nedostatečnou“ o 1 bod a neprošli jste do dalšího ročníku. Pořád na to musíte myslet „Kdybych změnil 1 odpověď, kterou jsem tušil a neopsal ji špatně od kamaráda, mohlo mi to vyjít..“

Bohužel minulost nevrátíte zpět, i kdybyste hodně moc chtěli. Přestaňte na ni myslet hned, jak to bude možné.  Poučte se z chyb a jděte dál, protože zpět neexistuje žádná cesta, pouze kupředu.

Stejné je to například, pokud nemůžete změnit co se má stát  budoucnosti. Například čekáte na vlak a najednou se na tabuli ukáže zpoždění 50 minut. Můžete se vztekat, nadávat, stěžovat si, ale stejně nic nezměníte. Jen budete mí špatnou náladu po zbytek dne. Využívejte čas efektivně a nic vás nikdy nepřekvapí.

Typ 3) Všímejte si nejvíce sebe, ne okolí

V dnešní době není těžké zpozorovat lidi, kteří jsou schopní věnovat pozornost jiným lidem/okolnostem i hodiny, místo toho aby se věnovali sami sobě a svému životu. Obdivuji, kolik tihle lidi mají času, na řešení cizích životů/ okolností než těch svých.

Je sice pěkné, že se vám například na ulici nelíbí lidé, kteří jsou směšně oblečení, neupravení, malý, velcí, tlustí, hubení, ale změníte to nebo svůj život, když jim budete věnovat tolik pozornosti? Proč se raději nesoustředíte na úkol, který je těsně před vámi? Stejně nevíte, proč lidé dělají to, co dělají, protože nežijete jejich životy ani nevíte, co se jim jak přihodilo. Soustřeďte se na své problémy a svých 24hodin, které každý den máte a využijte jich naplno, abyste byli blíže ke svému cíli. Neztrácejte čas, protože ho nikdy nemůžete dostat více, než ho máte teď.

Typ 4) – Soustřeďte se jen na to so má v nejbližší době přijít

Celé tajemství zbavení se zbytečností z mysli, je o soustředění se na to,  co má v nejbližší době přijít. Všechno ostatní je nepodstatné. Musíte si v mysli přiřadit priority (pořadí) k vašim starostem a řešit je postupně. Pokud se budete soustředit stejně na vše najednou, nikdy nebudete dostatečně úspěšní v tom, co děláte. Naučte se soustředit na nejbližší nejdříve řešitelný úkol, vyřešte ho a jděte na další a další. Pak už vaše mysl nebude utrápená, zmatená a plná zbytečností, protože bude vědět, že máte na vše čas a vše plně pod kontrolou.

„Někdy stačí jen dodržovat pár bodů, o kterých se ve školách neučí a váš život může nabrat úplně jiný směr, ale musíte tomu nejdříve uvěřit“


O autorovi

Jsem zakladatelem projektu Nezlomý, který má odrážet mou osobnost a předávat zkušenosti, které jsem doposud nasbíral. Začal jsem s pouhou myšlenkou pomáhat lidem aby se nemuseli potýkat se situacemi, se kterými jsem se často potýkal já sám a s tímto poselstvím pokračuju dále. Jinak jsem úplně normální člověk, který se rád baví, sportuje, vzdělává a neustále se snaží udělat svůj život štastnější a hodnotnější. Pokud se o mě chceš dozvědět více mrkni na stránku „O projektu“ 😉